Šumavský nakládány hermelín à la kulajda to zapewne wybór nieoczywisty. Trudno przecież wobec tak gorącej aury sięgać po marynowane czeskie ”śmierdziuchy”. Nam jednak podobnie jak pewnego upalnego lata w Znojmo smakowało Vepřo-knedlo-zelo, tym razem zasmakował nasz marynowany hermelín w swojej szumawskiej odsłonie.

A czego potrzebuje nasz šumavský nakládány hermelín à la kulajda:

2 hermelíny

4 łyżki marynowanych grzybów

2 mniejsze cebule

4 ząbki czosnku

2 jajka na twardo

2 gałązki zielonego koperek

6 ziarenek jałowca

szczypta soli

3 suszone liście laurowe

łyżeczka suszonego czosnku niedźwiedziego

200 ml oleju słonecznikowego

1 łyżka octu

2 łyżki musztardy dijon

Grzybki marynowane odsączamy, cebule i czosnek siekamy na drobno lub miksujemy z pomocą miksera. Dalej dodajemy odrobinę oleju, solimy i dokładnie mieszamy. Drugą cebulę z kolei kroimy na krążki. Hermelín rozkrajamy na dwie części i przekładamy pastą z cebuli i czosnku. Ugotowane jajka kroimy na krążki. Koperek kroimy drobno i mieszamy z musztardą i octem. Tak przygotowane składniki wkładamy kolejno do słoika. Na samo dno wkładamy ser, na ser warstwę jajek, następnie koperek zmieszany z musztardą i octem, krążki białej cebuli, liście laurowe i ziarenka jałowca i powtarzamy to jeszcze raz. Wszystko to posypujemy czosnkiem niedźwiedzim. Tak przygotowany ser zalewamy olejem słonecznikowym, słoik zamykamy i odstawiamy na 3 dni w temperaturze pokojowej. Po upływie tego czasu šumavský nakládány hermelín à la kulajda jest gotowy do podania razem z pieczywem. By przy tym ustrzec się komentarzy, dłuższy czas marynowania zawsze jest wartością dodaną, a te trzy dni stanowią absolutne minimum.

Dobrou chuť

Zapraszamy też do czytania naszych innych wpisów: Osek czyli pierwszy z nieoczywistych czeskich wakacyjnych typów, Česká Skalice czyli drugi z nieoczywistych czeskich wakacyjnych typów, Buchty s jablky, medem a ořechy czyli jesienna wersja ukochanego czeskiego klasyka, Brněnský řízek-czyli zmodyfikowany schabowy z trudną etymologią, Vídeňské koblíhy-czyli etnicznie czystokrewne czeskie pączusie.

Photo ©czechypopolsku.pl