Chleb szumawski

Chleb Šumava-czyli kupa zachodu ze znakomitym finałem.

Chleb Šumava to temat na troszkę dłuższe posiedzenie. Potrzebujemy dlań 4 kolejnych dni, co dla niektórych może być mocno zniechęcające. Gdy dodać, że chleb Šumava to ten niby zwyczajny z kminkiem zza sklepowej lady, rzecz wydaje się bez sensu. My mając wcześniej przygotowany żytni zakwas mieliśmy łatwiej.

Niżej chronologia:

1 dzień

Bierzemy około 100 g żytniej maki i tyle wody w temperaturze, aby powstało dosyć gęste ciasto, które przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy w miejsce o temperaturze 25-30 °C (takie byłoby najlepsze).

2 dzień

Ponownie dodajemy mąki żytniej w ilości ok. 100 g i tyle wody, aby konsystencja była dosyć gęsta. Powinny pojawić się już małe bąble na powierzchni zakwasu i kwaskowy zapach, co jest znakiem, że zaczyna on pracować i powiększa swoją objętość.

3, 4 dzień powtarzamy tę czynność i tego właśnie zakwasu możemy użyć do sporządzenia zaczynu. Jego przygotowania zaczynamy jakieś 12-16 godzin przed właściwym pieczeniem chleba. Można początkowo zaczynać w weekend, bo to łącznie sporo czasu. Wieczorem więc można przygotować zaczyn i odstawić go na noc

Zaczyn:

150 g żytniej chlebowej mąki

150 g wody

20 g wcześniej przygotowanego żytniego zakwasu

Wszystkie składniki mieszamy i odstawiamy do wyrośnięcia w słoiku przykrytym np. foli spożywczą(ja to robię w słoiku typu wek, pamiętając aby zaczyn miał dopływ powietrza).

Ciasto:

300 g żytniego zaczynu

300 g mąki pszennej chlebowej

170 g wody

12 g soli

4 g kminku

Po upływie minimum 12 godzin do misy przekładamy zaczyn, pozostawiając jednocześnie trochę na kolejny chleb. Dalej dodajemy pozostałe składniki i mieszamy ciasto za pomocą drewnianej łyżki (zajmie nam to więcej czasu jakieś 7 minut) albo za pomocą robota z hakiem przez około 4 minuty. Wykładamy ciasto na wysypaną mąką stolnicę i chwilę jeszcze je wyrabiamy. Następnie przekładamy ponownie do misy, przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do wyrośnięcia na około 60 minut. W międzyczasie przygotować należy koszyczek do wyrastania chleba. Trzeba go obsypać tak mąką, aby po wyrośnięciu chleba móc go przełożyć na blachę do pieczenia. Dobrym pomysłem jest mąka ryżową pomieszana z mąką żytnią.

Ciasto ponownie wykładamy na stolnicę i delikatnie rozciągamy, aby stworzyć prostokąt i następnie zaczynając od górnych rogów składamy ciasto do środka. Tak złożone ciasto delikatnie rolujemy, nadając mu odpowiedni kształt (w zależności jaki ma kształt koszyczek do wyrastania), ale niezbyt mocno, aby nie pozbawić ciasta powietrza. Należy pamiętać też, by ręce były obsypane mąką(ciasto jest dość klejące). Tak przygotowane ciasto wkładamy do koszyczka, wkładamy do worka foliowego i odstawiamy do wyrośnięcia na 3-4 h.

Na 40 minut przed pieczeniem chleba nagrzewamy piekarnik do 250 °C. I teraz tak: posiadając nagrzewacie kamień do pieczenia pizzy, albo żeliwny garnek, który nada kształt chlebowi (ta opcja może się przydać, gdy np. chleb nie rośnie jak trzeba, albo ciasto nieładnie „wyjdzie” z koszyczka i nie uda się już uratować jego kształtu), albo blaszkę z piekarnika. Przygotowujecie również około 100 ml wody i na dno piekarnika ją wylewacie, bądź spryskujecie piekarnik po bokach. Skórka chleba będzie dzięki temu chrupiąca.

Gdy taki chleb Šumava wyłożymy, od razu wkładamy go do piekarnika i pieczemy przez 10 minut w temperaturze 250 °C, a następnie zmniejszamy do 210 °C i pieczemy kolejne 20-30 minut (należy przy tym kontrolować chleb – każdy piekarnik przecież piecze inaczej). Po upieczeniu wyciągamy już tylko chleb Šumava na kratkę i studzimy.

Dobrou chuť

Photo ©czechypopolsku.pl

Similar Posts